1 marca 2013

Ciekawostki o zdrowiu - Brak snu tuczy!

Ostatnio przeglądając różne strony natknęłam się na dla mnie ciekawą informację - BRAK SNU TUCZY! 

Przeczytajcie sami :
Ostatnie badania dowiodły, że osoby, które śpią za mało mają podwyższone ryzyko otyłości. Dzieje się tak, gdyż niedobory snu zaburzają poziom jednego z hormonów kontrolujących apetyt - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Psychoneuroendocrinology".
Od dawna wiadomo, że bezsenność ma niekorzystny wpływ na zdrowie, a w ostatnich latach powiązano ją nawet z ryzykiem nadwagi i otyłości. Jednak mechanizm odpowiedzialny za ten związek nie był jasny.
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles po raz pierwszy wykazali w badaniach na osobach z bezsennością, że długotrwałe niewysypianie się zakłóca poziom jednego z najważniejszych hormonów regulujących apetyt i masę ciała. Chodzi o grelinę - hormon peptydowy wydzielany przez komórki żołądka. Pobudza ona apetyt, a jej poziom rośnie przed posiłkiem.
Badaniami objęto dwie grupy mężczyzn - 14 pacjentów cierpiących na przewlekłą bezsenność oraz 24 bez zaburzeń snu. O różnych porach nocy (o godzinie 23.00, 2.00 oraz 6.00 nad ranem) zmierzono im we krwi poziom greliny oraz leptyny - drugiego ważnego hormonu, który reguluje równowagę energetyczną organizmu i jest wydzielany przez tkankę tłuszczową.
Panowie w obydwu grupach byli w podobnym wieku i mieli podobną masę ciała. Wszyscy przeszli też badanie polisomnografem, który mierzy fale mózgu podczas snu.
Okazało się, że pacjenci z bezsennością mieli o 30 proc. niższy poziom greliny w nocy, podczas gdy poziom leptyny nie różnił się między dwiema grupami.
Może się to wydawać nielogiczne, gdyż obniżony poziom greliny powinien hamować apetyt i przeciwdziałać tyciu.
Naukowcy porównali jednak swoje badania z innymi, wcześniejszymi pracami nad niedoborami snu i doszli do wniosku, że w ciągu dnia u osób niedosypiających może dochodzić do odwrócenia sytuacji - tj. wzrostu poziomu greliny i spadku leptyny, co pobudza apetyt.
Zdaniem autorów pracy, badania te wskazują, że u osób z bezsennością występują zakłócenia procesów kontrolujących równowagę energetyczną organizmu, co może tłumaczyć dlaczego w miarę upływu czasu osoby te systematycznie tyją.
Dowodzi to, że tak odmienne zachowania jak jedzenie i sen są ze sobą ściśle powiązane. Jest to również kolejny przykład na to, że dobry sen jest niezbędny dla zdrowia, podsumowują naukowcy.

Źródło : PAP / http://prywatnezdrowie.pl/artykuly/ciekawostki-medyczne/brak-snu-tuczy/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz